*
Tauragnų seniūnijos veiklos plano vykdymo 2022 metų ataskaita
Tauragnų seniūnijos veiklos plano vykdymo 2021 metų ataskaita
Tauragnų seniūnijos 2022 metų veiklos planas
Tauragnų seniūnijos veiklos plano vykdymo 2020 metų ataskaita
Tauragnų seniūnijos 2021 metų veiklos planas
Tauragnų seniūnijos veiklos plano vykdymo 2019 metų ataskaita
Tauragnų seniūnijos 2020 metų veiklos planas
Tauragnų seniūnijos darbo tvarkos taisyklės
Tauragnų seniūnijos veiklos plano vykdymo 2018 metų ataskaita
Tauragnų seniūnijos 2019 metų veiklos planas
Tauragnų seniūnijos veiklos plano vykdymo 2017 metų ataskaita
Tauragnų seniūnijos 2018 metų veiklos planas
Policija įspėja! Utenos krašto gyventojai, būkite budrūs - siautėja telefoniniai sukčiai!
Pastaruoju metu padaugėjo pranešimų iš Utenos krašto gyventojų, apie skambinančius asmenis, kurie prisistato policijos pareigūnais ir praneša, kad kažkas naudojasi asmens banko duomenimis bei bando išgauti iš gyventojų elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis.
Šių metų vasario 4 d. Utenos apskrities vyriausiajame policijos komisariate buvo gautas pareiškimas iš Utenos miesto gyventojo. Pareiškime asmuo nurodė, kad gavo trumpąją žinutę, kurioje buvo pranešta, kad laimėjo prizą. Norint atsiimti laimėjimą gyventojas turi paskambinti nurodytu numeriu. Susisiekus su asmeniu nurodytu telefono numeriu pareiškėjui buvo pranešta, kad jis laimėjo telefoną, tačiau norint atsiimti prizą reikia pervesti penkis telefono sąskaitos papildymus po 20 eurų. Pilietis nuvykęs į parduotuvę įsigijo vieną papildymą už 20 eurų ir dar kartą, susisiekęs nurodytu telefono numeriu, padiktavo kvite esantį kodą. Žinoma, tuo viskas nesibaigė, tai kartojosi dar penkis kartus. Padiktavęs paskutinį kodą esantį kvite, nesulaukė skambučio ir bandė pats prisiskambinti, bet niekas nekėlė ragelio. Taip pareiškėjas suprato, kad buvo apgautas sukčių bei prarado 290 eurų.
Tą pačią dieną gautas kito uteniškio pareiškimas, kad apgaulės būdu buvo išvilioti banko prisijungimo duomenys ir iš sąskaitos, atlikus pavedimus, patirta 1130 eurų turtinė žala.
Dažnai pasitaiko, kad paskambinę asmenys prisistato policijos pareigūnais bei praneša, jog reikia atvykti į policijos komisariatą adresu, kurį padiktuoja skambinantysis. Ten yra sulaikytas asmuo, kuris naudojosi žmogaus banko kortele ir padirbtais dokumentais. Tada skambinančiajam asmeniui liepiama užšaldyti banko sąskaitą bei tariamai yra sujungiamas su banku, kur asmuo turi padiktuoti savo banko duomenis.
POLICIJA ĮSPĖJA UTENOS KRAŠTO GYVENTOJUS:
• Policijos pareigūnai, banko, pašto atstovai jokių piniginių patikrinimų bei procedūrų neatlieka nei namuose, nei telefonu!
• Sulaukę skambučio iš nepažįstamų asmenų, kurie prašo atlikti pinigines procedūras telefonu, nedelsiant nutraukite pokalbį, o atvykus į namus bei prisistačius socialiniais, pašto, banko darbuotojais, neįsileiskite nepažįstamų asmenų į savo gyvenamąsias patalpas!
• Neperduokite nepažįstamiesiems asmenims savo pinigų, nepervedinėkite pinigų į nurodytas sąskaitas!
• Nesidalinkite su nepažįstamaisiais elektroninės bankininkystės duomenimis!
Informuojame, kad šiuo metu Lietuvoje plinta el. laiškai ir SMS pranešimai, kuriais piktavaliai siekia išgauti prisijungimo prie el. bankininkystės duomenis.
Trumpąsias žinutes siunčiantys asmenys informuoja apie gautą ar atliktą naują mokėjimą, apie būtinybę atlikti kokį nors veiksmą ar pan. Žinutėje pateikiama interneto nuoroda (adresas) ir prašoma prisijungti prie suklastotos el. bankininkystės interneto svetainės.
SVARBU
- Neatidarinėkite nuorodų, gautų iš neaiškių šaltinių;
- Nedalinkite niekam savo el. bankininkystės slaptažodžių;
- Stebėkite atvertų puslapių adresų lauką, el. bankininkystės visada naudos https.
P.S. kilus bet kokiems IT saugumo klausimams kreipkitės el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
P.P.S. kilus beveik visiems kitiems gyvenimo klausimams kreipkitės Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
UTENOS KRAŠTO GYVENTOJAI, BŪKITE BUDRŪS, UTENOS RAJONE PADAUGĖJO SUKČIAVIMO ATVEJŲ
Ką reikėtų žinoti, kad nepakliūtumėte į sukčių pinkles?
• Neskubėkite vykdyti skambinančiojo prašymų.
• Jokiu būdu neatskleiskite skambinantiems asmenims savo vardo, pavardės, gyvenamosios vietos adreso, asmens kodo ir konfidencialių elektroninės bankininkystės duomenų
• Patys paskambinkite giminaičiui ar artimajam, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba.
• Atminkite, įvykus eismo įvykiui ar padarius nusikaltimą, niekada nesprendžiama iškilusios piniginės problemos tarp nukentėjusiojo ar pažeidėjo (įtariamojo). Policija netikrina pingų pakeistų į Eurus, nekeičia ir nevykdo jokių su pinigais susijusių sandorių.
• Neperduokite pinigų per tarpininkus.
• Neperveskite pinigų į nurodytas banko sąskaitas.
• Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į namus.
• Reikalaukite, kad atvykę pareigūnai parodytų tarnybinį pažymėjimą.
Jeigu kyla nors menkiausias įtarimas, kad skambina sukčius, nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos tel. 112.
- Dviračių transporto priemonių vairuotojų atmintinė. Skaityti...
- Utenos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas įspėja saugokitės ,,telefoninių" sukčių! Skelbimas...
2015 m. birželio 27 d. Utenos r. Tauragnų seniūnijoje vyko kraštiečių šventė "Po Tauragnų dangum", tai šventinis renginys skirtas Tauragnų miestelio gimtadieniui paminėti, kuriam sukako 760 m.
Šioje įspūdingoje šventėje renginio dalyviai ir svečiai galėjo išvysti Naisių vasaros teatro muzikinę programą "Dainuosma mudu abudu", dalyvauti atminimo akmens atidengime, vaišintis ir linksmintis seniūnaitijų kiemeliuose, klausytis Utenos varinių pučiamųjų orkestro „Cinkas" atliekamų kūrinių, aplankyti muziejaus parodų salėje eksponuojamą tauragiškių darbų parodą. Vaikų laukė pramogos kūrybiniame kiemelyje, suaugusiųjų vakaronė koncertuojant liaudiškos muzikos kapelai „Daumantų muzikantai".
Prie šventės aktyviai prisidėjo ir Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio pareigūnai, kurie renginio metu ne tik užtikrino viešąją tvarką, visuomenės ir eismo saugumą, bet ir vykdė prevencinę veiklą, nuoširdžiai bendravo su gyventojais, džiaugėsi bendruomenių aktyvumu, išradingumu, glaudžiu tarpusavio bendravimu, kas vienija ir suartina visuomenę, skatina kurti saugią aplinką Utenos krašte.
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio pareigūnės D. Maselskienė ir I. Linkienė su bičiuliu Amsiu renginyje pateikė malonių staigmenų mažiesiems šventės dalyviams. Pareigūnės rūpindamos vaikų saugumu, siekdamos gilinti vaikų žinias apie saugų elgesį vasaros atostogų metu, surengė prevencinio pobūdžio piešinių konkursą vaikams tema „Vasarą aš saugus". Vaikai piešė spalvingus piešinius kaip reikia saugiai elgtis atostogų metu einant gatve, būnant kieme, namuose, gamtoje prie vandens telkinių. Vaikų spalvingi piešiniai puoš Utenos r. Tauragnų seniūnijos kultūros namus, kuriais galės gėrėtis ne tik vaikų tėveliai, bet ir svečiai.
Pareigūnės vykdė viktoriną vaikams apie kelių eismo taisykles ir saugų eismą, supažindino vaikus su pagrindinėmis kelių eismo taisyklėmis, bei saugiu elgesiu viešose vietose, kartu su bičiuliu Amsiu vaikams už dalyvavimą piešinių konkurse ir pademonstruotas puikias žinias viktorinoje dovanojo šviesą atspindinčius atšvaitus, spalvingus balionus, knygeles „Susipažinkime su policija", saldainius su bičiulio Amsiu atvaizdu. Tėveliams pareigūnai įteikė prevencinio pobūdžio lankstinukus „Saugokime vaikus vasaros atostogų metu", su prevencinio pobūdžio informacija ir patarimais tėvams ir vaikams kaip reikia saugiai elgtis vasaros atostogų metu.
Policijos pareigūnių nudžiuginti vaikai pakvietė pareigūnes ateiti į vaikų kūrybinį kiemelį, kur vaikus amatų mokė liaudies meistrai įvairių menų: piešti, tapyti, siuvinėti, velti iš vilnos, groti netradiciniais muzikos instrumentais, gaminti aitvarus. Policijos pareigūnės ne tik gėrėjosi visuomenės išradingumu, kaip mokomi nuo mažens vaikai gražių dalykų, t. y. prisiliesti prie meno, išmokti įvairių amatų, bet kartu su vaikais įsiliejo ir į gamybos procesą, gamino aitvarus. Skraidantys vaikų spalvingi aitvarai spinduliavo džiaugsmą, kūrybiškumą, teigiamas emocijas. Policijos pareigūnių nuoširdus bendravimas su vaikais, buvimas kartu, domėjimasis vaikų kūryba menais ir įsiliejimas į bendrą veiklą, skatina vaikų pasitikėjimą policijos pareigūnais.
Policijos pareigūnės nepamiršo ir didelį dėmesį skyrė šventėje dalyvavusiems senjorams. Lankydamos seniūnaitijų kiemelius pareigūnės bendravo su senjorais jiems aktualiais klausimais, senjorams dovanojo šviesą atspindinčius atšvaitus, magnetukus su bendruoju pagalbos telefonu 112, kad ištikus bėdai ar nelaimei senjorai visada turėtų po ranką informaciją kur reikalinga kreiptis pagalbos. Vykdant vagysčių prevenciją senjorams buvo įteikti prevencinio pobūdžio lankstinukai su patarimais ir informacija gyventojams kaip išvengti vagysčių atvejų, kaip reikia rūpintis savo ir turto saugumu. Senjorai džiaugėsi pareigūnų paprastumu, parodytu dėmesiu senyvo amžiaus žmogui, dėkojo už rūpinimąsi jų saugumu.
Policijos pareigūnų dalyvavimas šventėje, nuoširdus bendravimas su visuomene, parodytas dėmesys tiek vaikams, tiek senjorams, skatina visuomenės ir policijos bendravimą, bendradarbiavimą, tarpusavio pasitikėjimą, suartina visuomenę su policija, skatina saugios aplinkos kūrimą.
Utenos r. Tauragnų seniūnijos seniūnas A. Danauskas dėkojo policijos pareigūnams už glaudų bendradarbiavimą, dalyvavimą šventėje, rūpinimąsi visuomenės saugumu, parodytą dėmesį visiems šventės dalyviams, Utenos apskrities vyriausiajam policijos komisariatui už aktyvią veiklą renginių metu dovanojo knygą apie Tauragnus „Ties Tauragno krantais". Policijos pareigūnai džiaugiasi, kad visuomenė rengia tokias šventes, kurios vienija, suartina visuomenę, žmonės turi galimybę susitikti, pabendrauti, pabūti vieni su kitais šeimomis, kad jaunoji karta mokoma mylėti savo kraštą, šeimą, artimą ir eiti dorovės keliu, mokantis meno amatų iš liaudies meistrų.
Nuotraukos ir tekstas Daivos Maselskienės
- PATARIMAI VAIKAMS IR PAAUGLIAMS APIE PATYČIAS. Skaityti...KUR KREIPTIS PATYRUS SMURTĄ? Skaityti...
- KAIP IŠVENGTI ,,TELEFONINIŲ" SUKČIŲ? Skaityti...
- KAIP IŠVENGTI SUKČIŲ, NORINČIŲ PASINAUDOTI EURO ĮVEDIMU. Informacija...
- Utenos apskrities VPK primena, kad svarbu nešioti atšvaitą ir daryti tai teisingai. Daugiau informacijos...
- Transporto priemonės savininko atmintinė. Skaityti...Saugaus eismo kelyje atmintinė. Skaityti...
Elektroninės paslaugos gyventojams:
Įgaliojimo sudarymas ir registravimas Įgaliojimų registre
ALIS - Aplinkosaugos leidimų informacinė sistema
Leidimų prekiauti (teikti paslaugas) savivaldybės tarybos nustatytose viešosiose vietose išdavimas. Prašymo forma
Leidimai laidoti Tauragnų seniūnijos kapinėse. Informacija ir dokumentai, kuriuos turi pateikti asmuo:
- Medicininis mirties liudijimas;
- Kremacijos dokumentų kopijos (jei yra);
- Atsakingo už kapavietės priežiūrą asmens sutikimas (jei reikia);
- Prašymas - prašymo forma.
PRAŠYMAS IŠDUOTI LEIDIMĄ KIRSTI, KITAIP PAŠALINTI IŠ AUGIMO VIETOS AR INTENSYVIAI GENĖTI SAUGOTINUS ŽELDINIUS. Prašymo forma...
Atminimo lentos 1919-1920 Lietuvos savanoriams Tauragnų krašte atminti. 2022-07-03
Vyšnelių sodinimas prie dr. E. Šimkūnaitės vyšnių sodo. 2022-07-03
Knyga „Rytų Aukštaitijos etnografinių kaimų slėpiniai" (fotonuotraukos). Leidinys parengtas įgyvendinant Šv. Kazimiero ordino Utenos apskrities komtūrijos projektą „Rytų Aukštaitijos regiono Utenos krašto etnografiniai kaimai. II etapas". Leidinio sudarytoja – Zita Mackevičienė. Leido UAB „V3 studija", 2015 m.
Tautiška giesmė ant Taurapilio, 2017-07-06. Žymantas Trimonis
Tauragnai. Jonas Balčiūnas, 2017 m.
Užgavėnės Tauragnuose, 2017 m.
Lietuvos valstybės atkūrimo dienai skirtas renginys Tauragnuose, 2017 m.
Tauragnų krašto bendruomenės projektas "Atgaivinkime senuosius papročius", 2016 m.
Romantinės muzikos vakaras "Po Tauragnų dangum" 2016-10-29. Laikraštis "Utenos diena"
Pirmosios pradalgės šventė Klykiuose, 2016 (Dainius Atkočiūnas)
Tauragnai - Minčia, 1863 m. sukilimui – 150 metų (2013 m.)
Kauno televizija (2012 m.) Tauragnai
Videofilmų ciklas „Mūsų miesteliai" Tauragnai (2006 m.)
Virtualus Tauragnų turas / Virtual Tour of Tauragnai, Lithuania (VietovesLt)
Nuo Tauragnų iki Taurapilio - vingiuota Tauragno pakrante. Justina Šuminaitė
Poilsiavietė "Tauragno slėnis" (Tauragnai, Utenos r.)
Į poilsiavietę atvykę poilsiautojai ir turistai, automobilius palikę stovėjimo aikštelėje, gali pasivaikščioti nutiestais takais, šlaite įrengtais laiptais su tarpinėmis aikštelėmis. Galima gėrėtis Tauragno ežero platybėmis nuo dviejų pontoninių lieptų su apžvalgos aikštelėmis. Prie trečio pontoninio tilto yra galimybė švartuoti valtis. Pakrantėje įrengtos 3 pavėsinės, laužavietės, pastatyti lauko baldai, įrengta paplūdimio tinklinio aikštelė, persirengimo kabinos, šiukšliadėžės, sumontuoti lauko tualetai. Vaikams įrengta žaidimų aikštelė. Poilsiavietės teritorija yra apšviesta šviestuvais.
Dr. Eugenijos Šimkūnaitės atminimui skirtas „Gesės vyšnių sodas" (Tauragnai, Utenos r.)
Taurapilio piliakalnis (Taurapilio k., Tauragnų sen., Utenos r.)
Taurapilio piliakalnis – tai senieji Tauragnai. Piliakalnis stūkso Tauragno ežero pietinėje pakrantėje, 3,5 km nuo Tauragnų miestelio. Piliakalnis įrengtas aukštoje, stačių šlaitų kalvoje. Dabartinis piliakalnio aikštelės plotis – 1 tūkst. 350 m2; dalį aikštelės iš šiaurinės pusės nuplovė ežeras. Manoma, kad piliakalnio aikštelė susidėjo iš dviejų dalių, kurias skyrė 8 m pločio griovys. Rytinė aikštelės dalis buvo pilies vieta, o vakarinė – priešpilio. Iš sausumos pusės aplink piliakalnį buvo supiltas 11-14 m aukščio pylimas, iškastas 220 m ilgio griovys, kuris jungėsi su ežeru ir tokiu būdu juosė piliakalnį vandeniu. Archeologai piliakalnio papėdėse, 4 ha ploto papėdės gyvenvietėje rado brūkšniuotos, grublėtos, lygios ir žiestos keramikos, molinį verpstuką, molio tinko, geležies gargažių. 500 m į pietryčius nuo piliakalnio buvo rastas vertingiausias archeologams radinys – V a. kunigaikščio pilkapynas. Archeologai iš gausių ir brangių įkapių sprendžia, jog mirusysis buvo kilmingas karys. Jo pilkapį supo kitų karių kapai su negausiomis įkapėmis. Archeologai tvirtina, kad šiame pilkapyne rastas didžiausias importinių daiktų komplektas Lietuvos kapinynuose. Yra žinoma, kad tokius brangius daiktus V a. nešiojo aukšto socialinio statuso žmonės vidurio Dunojaus baseine. Šiam kariaunos vadui brangūs daiktai galėjo pakliūti kaip karinis grobis, galbūt daugiatautės hunų kariuomenės sudėtyje arba šie daiktai į Taurapilį galėjo patekti per susirėmimus su hunų raiteliais, kurie V a. plėšikaudavo Lietuvos teritorijoje.
Pasak padavimo senų senovėje į šias apylinkes užklydo lietuvių karžygių būrys, vedamas Rigimanto ir jį lydėjusio kanklininko. Užėjus nakčiai, sunkaus žygio ir ilgos kelionės išvarginti karžygiai sumigo. Nemiegojo tik senasis kanklininkas. Jis taip gražiai kankliavęs, kad iš girių tankumyno atbėgo du taurai, atsigulė prie jo kojų ir klausėsi švelnios muzikos. Kanklininkas mokėjęs susikalbėti su girios gyventojais. Taurai jam parodė patogesnę vietą, esančią kitoje ežero pusėje. Tai buvo urvas. Karžygiams ta vieta patiko, ir jie čia pasistatė pilį, o savo Dievams įruošė šventyklą. Kadangi naują gyvenvietę jiems nurodė taurai, tai ir naują pilį pavadino Tauro vardu. Dar ir dabar žmonės pasakoja apie Taurapilio kalne esantį paslaptingą urvą, iš kurio tyliomis naktimis skamba graži muzika: tai senasis kanklius linksmina Rigimanto vyrus. Nuo piliakalnio viršūnės atsiveria žavingi Tauragnų apylinkės vaizdai, išmarginti nesuskaičiuojamais kalnais, kalneliais, ežerais, ežerėliais.
Tauragnų piliakalnis (Tauragnų k., Tauragnų sen., Utenos r.)
Piliakalnis yra 800 m į pietryčius nuo Tauragnų miestelio centro, 180 m į šiaurę nuo kelio Tauragnai-Sėlė, 120 m nuo Tauragno ežero pietinės kranto, Šventės upelio kairiajame krante. Jis įrengtas atskiros kalvos vidurinėje dalyje. Aikštelė su nežymiu kultūriniu sluoksniu. Šiauriniame aikštelės gale supiltas 0,4 m aukščio nuo aikštelės pirmasis pylimas, už kurio iškastas 25 m ilgio, 4,5 m gylio nuo šio pylimo griovys. Už šio griovio supiltas 0,5 m aukščio antras pylimas, už kurio iškastas 0,5 m gylio bei 2 m pločio antras griovys. Už šio griovio yra trečias pylimas. Į šiaurę nuo piliakalnio yra papėdės gyvenvietė su labai suardytu kultūriniu sluoksniu. Piliakalnis netyrinėtas, datuojamas I tūkstantmetis – II tūkstantmečio pradžia.
Moko akmuo (Šeimaties k., Tauragnų sen.,Utenos r.)
Yra už poros šimtų metrų nuo Tauragnų - Kazitiškio vieškelio. Akmuo yra nupjauto kūgio formos, jame iškalti vos įžiūrimi metai - 1860. Šalia šio akmens guli kitas, mažesnis - Mokiukas.
Legenda byloja apie senų senovėje gyvenusį žmogų, vardu Mokas. Turėjęs jis žmoną ir sūnų. Darbšti buvo Moko šeima, dirbusi už visą giminę. Tačiau nusivylęs žmonių tingumu, Mokas nusiminęs ir pats nustojęs dirbti. Žmonės ėmė ant jo pykti, tad teko Mokui keltis kitur. Kartu su žmona ir sūnumi jis iškeliavo šiaurės link. Tačiau kelią pastojo Tauragnų ežeras, kurį reikėjo perplaukti. Mokas pamokė žmoną ir sūnų plaukiant nesigręžioti ir nežiūrėti atgal. Sūnus paklausęs, o Mokienė nepaklausiusi ir nuskendusi. Verkęs Mokas, išlipęs ant kranto ir stovėjęs tol, kol suakmenėjęs. Ir dabar jis toje vietoje tebestovi. O Tauragno dugne liko Mokienė – didelis akmuo, į kurį žvejai dažnai tinklus suplėšo.
Minčios vandens malūnas (Minčios k., Tauragnų sen., Utenos r.)
Minčios kaimelyje ant Minčios upės kranto pastatytas vandens malūnas grūdus pradėjo malti prieš 200 metų. Rašytiniuose šaltiniuose minimas Minčios malūnas statytas 1792 metais iš apipjautų medžio rastų. Malūne buvo įrengtos ketverios girnos ir vėlykla. Minčios dvare specialiais įrankiais būdavo pjaunamos lentos. Čia veikė vario kalykla, kurioje kūjus kilnojo Minčios upelio vanduo. Vietiniai žmonės sako, kad malūne buvo įrengti "spąstai gaudyti Minčiagirės velniams ir laumėms, kurie anais čėsais į upelio vandenį nusinešė mūsų kaimo gražuolę Minčiją ".
Apie Minčios malūną dar pasakojama: "Minčioje buvęs ant upės įtaisytas vandens kilnojamas blokas – kūjis. Čia vario gabalus kaldavę – plodavę į plonus lakštus. Minčios miške buvusi sukilėlių įrengta tvirtovė – buvę suvažiavę daug ponų. Arnotos buvusios padarytos iš ąžuolo, kulkos – iš švino. Rusams salvėmis iššovus, visi ponai išbėgę. Vienas baudžiauninkas nešęs Minčės miškan ponams sukilėliams sidabrinį dubenį su įvairiais brangiais indais, bet, išgirdęs šūvius, tuos indus užkasęs Alksniškių ir Minčės kelių kampe".
Žmonės sako, kad tarp Minčios ir Žiežulnio ežero yra užkasti pinigai. Tas kalnelis ir vadinamas Piniginiu kalnu. Prie Minčios malūno pastatytas paminklas, menantis 1863 metų sukilimą.
Malūnas 1971 m. įrašytas į architektūros paminklų sąrašą. Dabar malūnas yra rekomenduojamas lankyti kaip Lietuvos kultūros paveldo objektas.
Strazdų etnografinis kaimas (Tauragnų sen., Utenos r.)
Apie šį kaimą randame duomenų 1798 m. Kaime labai mėgdavę dainuoti. Kraštotyrininkai surinko per 200 dainų dainuotų šiame kaime. Kiekvienoje troboje stovėjo audimo staklės. Austi dailūs audiniai ir dabar puošia šio kaimo gyventojų pirkias. Tai miško sargų kaimas. Jo atminimas išsaugotas ir toliau saugojamas Aukštaitijos nacionalinio parko Buities muziejuje.
Šuminų etnografinis kaimas (Tauragnų sen., Utenos r.)
Utenos rajone, ant Baluošo ežero kranto, įsikūręs Šuminų kaimelis, dėl išlikusios XVIII a. pastatų išdėstymo struktūros, laikomas architektūros paminklu. Tačiau labiausiai Šuminų kaimas smalsuolius traukia ne dėl etnografinių pastatų, o vietų, kuriose kadaise buvo filmuota legendinis filmas – „Tadas Blinda".
Šuminai minimi nuo 1784 metų kaip Pabaluošė, nors spėjama, kad pirmoji sodyba atsirado gerokai anksčiau. Vėliau kaimui prigijo Šuminų vardas (pagal čia dar ir dabar tebegyvenančių giminę Šuminas). Spėjama, kad kaimo vardas parinktas pagal eigulio Antano Šumino sodybą, kurios vietoje dabar stovi XIX a. statyta sodyba.
Vaišnoriškių etnografinis kaimas (Tauragnų sen., Utenos r.)
Kaimas kompaktiškas, sodybos išdėstytos Būkos upelio kairiajame krante. Beveik visi pastatai pastatyti XX a. trečiajame dešimtmetyje, kai kaime veikė garinė lentpjūvė. Pamatai iš akmenų, sienos iš pušinių rąstų. Stogai dengti šiaudais, malkenomis ir šiferiu. Pirmoji padrikoji sodyba yra Silvestro Žilėno. Joje trys paminkliniai pastatai: pirkia, svirnas ir tvartas. XX a. antrojoje pusėje sunyko paminklinė pirtis. Sodybą 1975 m. nupirko Antanas Auškalnis. Jono Žilėno sodyboje yra trys paminkliniai pastatai: pirkia, svirnas, tvartas. Pirkia – dviejų galų, pamatai akmeniniai. Svirnas – vienas seniausių pastatų., statytas XIX a. pabaigoje. 1976 m. remontuotas. Tvartą 1922 m. perstatė Pranas Kliukas. Pirkia taip pat paminklinė. Juozo Šumino sodyboje pirkia viengalė, stovi seniausios dūminės pirkios vietoje. 1905 m. prie dūminės pirkios pastatytas pietvakarinis galas, o 1964 m. dūminė pirkia nugriauta ir liko tik priemenė. Svirnas vienlypis, statytas 1936–37 m.
Varniškių kaimas (Tauragnų sen., Utenos r.)
Kaimo pradžia siekia XVIII a. antrąją pusę. Varniškės yra net keturios, išsibarsčiusios nuo Tauragno iki Pliaušio ežero. Įspūdingiausias Varniškių II kaimas (Čiečiai). Kaime yra keletas žaliųjų galiūnų ąžuolų, liepų. Vienas ąžuolas ir liepa yra saugomi gamtos paminklai. 1971-09-28 kaimas įrašytas į architektūros paminklų sąrašą. Paminklinė teritorija 4,5 ha.
Kaime stovi šio amžiaus trisdešimtaisiais metais iš apvalių rąstų pastatyta kalvė su visa įranga.
Kažkada čia įsikūrė vienas Kriugiškis ir ilgai kaime gyveno vien Kriugiškiai – visi iš to paties giminės kamieno. Caro valdymo metais kaime sulaukta pirmojo užkurio – Juozapo Šinkūno. Varniškių ąžuolui – apie 500 metų. Jo kamieno viduje, nuo pat žemės, yra didelė tuščia erdvė, į kurią sutilptų 5–6 suaugę žmonės. Karo metu jame gyventojai slėpė grūdus, lašinius, kitokį turtą, net avis. Dar vienas apie 700 metų senumo ąžuolas nuvirto apie 1990 metus.
Kaime buvo filmuojamas lietuviškas meninis filmas ,,Velnio sėkla".
Šiaudiniškio etnografinis kaimas (Tauragnų sen., Utenos r.)
Pirkios tradicinės, statytos XVIII–XIX a. (kitos atsirado XX a. vid.) Svirnai maži, beveik kvadratiniai. Tvartai ilgo stačiakampio formos su diendaržiais. Kluonai dideli, stačiakampiai, durys galuose. Daržinės stačiakampės su akmeniniais pamatais. Pirtys mažos, dviejų patalpų. Šio kaimo pastatai – architektūros paminklai.
Varniškių ąžuolas (Varniškių k., Tauragnų sen., Utenos r.)
Varniškių ąžuolas – išskirtinio amžiaus ir išvaizdos ąžuolas, augantis Utenos rajone, Tauragnų seniūnijoje, ties Varniškėmis, netoli kelio Tauragnai–Šeimatis–Daunoriai, apie 2 km į pietus nuo Daunorių. Medis keroja laukymėje, tarp miškų, patenka į Pliaušės hidrografinio draustinio ribas. LR Aplinkos ministerijos paskelbtas valstybės saugomu botaniniu gamtos paveldo objektu 2008 m. birželio 12 d.
Varniškių liepa (Varniškių k., Tauragnų sen., Utenos r.)
Skersmuo – 1,2 m, aukštis – 28 m. 1960 metais liepa paskelbta gamtos paminklu, 1999 metais paskelbta saugomu objektu.
Žiezdrių akmuo (Žiezdrių k., Tauragnų sen., Utenos r.)
Riedulio fiziniai duomenys: ilgis - 2,53 m, plotis - 1,95 m, aukštis - 1,65 m. Viename šone turi atspaudą, vadinamą velnio pėda.
"... Prieš daugelį metų čia buvęs didelis miškas. Buvusi didžiulė audra. Audros metu išlaužė medžius, griuvo didžiuliai ąžuolai. Bėgęs velnias, kuris ir įmušęs į akmenį pėdą."
"...Akmeny yra duobelė - pėda, kurią būk velnias įspaudęs. Po lietaus pilna vandens. Moterys, grįždamos iš lauko karves pamelžusios ar šieną grėbusios, rugius pjovusios, užsuka prie velnio pėdos, pasitriną sopamas vietas ir išgyja. Tas pėdas palikęs tada, kai velnias vijęs švedų kariuomenę. Atsistojęs ant akmenio ir palikęs paminklą ligi pasaulio pabaigos."
Minčios pilkapynai (Tauragnų sen., Utenos r.)
Minčios I pilkapynas yra apie 2 km į vakarus nuo Minčios kaimo, 0,15 km į pietvakarius nuo Daglėjaus ežero pietinio kranto. Yra 26 pilkapiai. Jų sampilai 15–20 m skersmens ir iki 1,5 m aukščio. Sampilų pagrindus juosia iki 0,6 m gylio grioviai. Dalis pilkapių apardyta. Pilkapiai priskiriami IX a. – XII a.
Minčios II pilkapynas yra apie 2,3 km į pietvakarius nuo kaimo, 0,7 km į šiaurės vakarus nuo Žiežulnio ežero šiaurinio kranto, 0,3 km į šiaurės rytus nuo Minčios I pilkapyno. Yra 72 pilkapiai. Jų sampilai 5–14 m skersmens, 0,5–1,7 m aukščio, juosiami griovių arba duobių. Dalis pilkapių apardyta – iškastos duobės. Pilkapiai priskiriami IX a. – XII a.
Minčios III pilkapynas yra apie 1,8 km į vakarus nuo kaimo, apie 0,35 km į pietryčius nuo Daglėjaus ežero pietryčių kranto. Yra 29 pilkapiai. Jų sampilai 7–14 m skersmens, 0,4–2,5 m aukščio, dalį sampilų juosia duobės, grioviai. Apardyti. Ištirti 5 pilkapiai, viename rasta sudegusių kaulų liekanų. Radinius saugo Lietuvos nacionalinis muziejus.
Buvusi Šeimaties mokykla (Šeimaties k., Tauragnų sen. Utenos r.)
Čia XVIII a. buvo smuklė, vėliau atsirado mokykla. Pastatas yra paminklinis. 1992 m. įrašytas į architektūros paminklų sąrašą. Teritorijos plotas – 0,186 ha. Prie akmens mūro pastato po II pasaulinio karo pristatytas medinis priestatas. Čia mokykla veikė 1913–1988 m. 1993 m. mokyklos pastatas parduotas.
Tauragnų seniūnijoje lankytojus kviečia kaimo turizmo sodybos:
-
Tauragnuose – "Pa’Labės krantas", Kompleksas Hillas, internetinė nuoroda: https://hillas.lt/
-
Inkartų kaime – "Gintarinė rasa", sodyba "Du gandrai", sodyba "Prie Klykio", sodyba "5 stories", "Zbitkų sodyba".
-
Rūgšteliškio kaime - Antano Lagunavičiaus sodyba.
-
Jauniškių kaime - Jolitos ir Algirdo Čalnarių sodyba "Bebrų kalnas".
-
Varniškės I vs. Nr. 3 - "Vila Tauragnas".